|
Inventory:
|
|
| Estimated Lead Time | |
|---|---|
Regular extension spring in Music Wire. This spring features an O.D. of 0.156 Inch and an initial tension of 0.2 Pound.
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Display Name | 451 |
| Ends | Full Loop |
| Finish | Zinc |
| Initial Tension | 0.2 lb |
| Length | 4 in |
| Material | Music Wire |
| Outside Diameter | 0.156 in |
| Part Type | Standard |
| Rate | 0.2 lbs/in |
| SKU | 451CS |
| Sugg Max Deflection | 7.3 in |
| Sugg Max Load | 1.7 lbf |
| Wire Diameter | 0.017 in |
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Display Name | 451 |
| Ends | Full Loop |
| Finish | Zinc |
| Initial Tension | 0.09 kg |
| Length | 101.6 mm |
| Material | Music Wire |
| Outside Diameter | 3.96 mm |
| Part Type | Standard |
| Rate | 0.04 N/mm |
| SKU | 451CS |
| Sugg Max Deflection | 185.42 mm |
| Sugg Max Load | 7.56 N |
| Wire Diameter | 0.43 mm |