|
Inventory:
|
|
| Estimated Lead Time | |
|---|---|
Regular extension spring in Spring Steel. This spring features an O.D. of 1.765 Inch and an initial tension of 19 Pound.
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Display Name | 4068 |
| Ends | Machine Hook |
| Finish | None |
| Initial Tension | 19 lb |
| Length | 27.3 in |
| Material | Spring Steel |
| Outside Diameter | 1.765 in |
| Part Type | Standard |
| Rate | 3.4 lbs/in |
| SKU | 4068CS |
| Sugg Max Deflection | 24 in |
| Sugg Max Load | 100 lbf |
| Wire Diameter | 0.187 in |
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Display Name | 4068 |
| Ends | Machine Hook |
| Finish | None |
| Initial Tension | 8.62 kg |
| Length | 693.42 mm |
| Material | Spring Steel |
| Outside Diameter | 44.83 mm |
| Part Type | Standard |
| Rate | 0.6 N/mm |
| SKU | 4068CS |
| Sugg Max Deflection | 609.6 mm |
| Sugg Max Load | 444.8 N |
| Wire Diameter | 4.75 mm |