|
Inventory:
|
|
| Estimated Lead Time | |
|---|---|
Regular extension spring in Spring Steel. This spring features an O.D. of 1.25 Inch and an initial tension of 10 Pound.
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Display Name | 4060 |
| Ends | Side Hook |
| Finish | None |
| Initial Tension | 10 lb |
| Length | 26.8 in |
| Material | Spring Steel |
| Outside Diameter | 1.25 in |
| Part Type | Standard |
| Rate | 1.9 lbs/in |
| SKU | 4060CS |
| Sugg Max Deflection | 25 in |
| Sugg Max Load | 57 lbf |
| Wire Diameter | 0.135 in |
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Display Name | 4060 |
| Ends | Side Hook |
| Finish | None |
| Initial Tension | 4.54 kg |
| Length | 680.72 mm |
| Material | Spring Steel |
| Outside Diameter | 31.75 mm |
| Part Type | Standard |
| Rate | 0.33 N/mm |
| SKU | 4060CS |
| Sugg Max Deflection | 635 mm |
| Sugg Max Load | 253.54 N |
| Wire Diameter | 3.43 mm |