5.7 Millimeter Hex Socket Flat screws manufactured from A286 with 4-40 thread.
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Ideal Fasteners |
| Display Name | 4-40X5.7MM_FH_A286_2A |
| Drive Type | Hex Socket |
| End Type | Standard |
| Finish | Passivated |
| Length | 0.2244 in |
| Material | A286 |
| SKU | 4-40X5.7MM_FH_A286_2A |
| Screw Head Type | Flat |
| Screw Options | Thread Fit - 2A |
| Thread Size | 4-40 |
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Ideal Fasteners |
| Display Name | 4-40X5.7MM_FH_A286_2A |
| Drive Type | Hex Socket |
| End Type | Standard |
| Finish | Passivated |
| Length | 5.7 mm |
| Material | A286 |
| SKU | 4-40X5.7MM_FH_A286_2A |
| Screw Head Type | Flat |
| Screw Options | Thread Fit - 2A |
| Thread Size | 4-40 |