0.3125 Inch TORX® Flat screws manufactured from 18-8 Stainless Steel with 4-40 thread.
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Ideal Fasteners |
| Display Name | 4-40X.3125_FH_TORX_188_M_S |
| Drive Type | TORX® |
| End Type | Standard |
| Finish | Passivated |
| Head Diameter | 0.191 in |
| Head Height | 0.083 in |
| Key Engagement | 0.028 in |
| Length | 0.3125 in |
| Material | 18-8 Stainless Steel |
| SKU | 4-40X.3125_FH_TORX_188_M_S |
| Screw Head Type | Flat |
| Thread Size | 4-40 |
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Ideal Fasteners |
| Display Name | 4-40X.3125_FH_TORX_188_M_S |
| Drive Type | TORX® |
| End Type | Standard |
| Finish | Passivated |
| Head Diameter | 4.85 mm |
| Head Height | 2.11 mm |
| Key Engagement | 0.71 mm |
| Length | 7.94 mm |
| Material | 18-8 Stainless Steel |
| SKU | 4-40X.3125_FH_TORX_188_M_S |
| Screw Head Type | Flat |
| Thread Size | 4-40 |