0.3125 Inch TORX® Button screws manufactured from Steel with 4-40 thread.
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Ideal Fasteners |
| Display Name | 4-40X.3125_BH_TORX_AL_Z_Y |
| Drive Type | TORX® |
| End Type | Standard |
| Finish | Zinc Yellow |
| Head Diameter | 0.154 in |
| Head Height | 0.038 in |
| Key Engagement | 0.022 in |
| Length | 0.3125 in |
| Material | Steel |
| Max Head Diameter | 0.164 in |
| SKU | 4-40X.3125_BH_TORX_AL_Z_Y |
| Screw Head Type | Button |
| Thread Size | 4-40 |
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Ideal Fasteners |
| Display Name | 4-40X.3125_BH_TORX_AL_Z_Y |
| Drive Type | TORX® |
| End Type | Standard |
| Finish | Zinc Yellow |
| Head Diameter | 3.91 mm |
| Head Height | 0.97 mm |
| Key Engagement | 0.56 mm |
| Length | 7.94 mm |
| Material | Steel |
| Max Head Diameter | 4.17 mm |
| SKU | 4-40X.3125_BH_TORX_AL_Z_Y |
| Screw Head Type | Button |
| Thread Size | 4-40 |