0.25 Inch TORX® Cap screws manufactured from 18-8 Stainless Steel with 4-40 thread.
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Ideal Fasteners |
| Display Name | 4-40X.250_SH_TORX_188 |
| Drive Type | TORX® |
| End Type | Standard |
| Finish | Passivated |
| Head Diameter | 0.176 in |
| Head Height | 0.108 in |
| Key Engagement | 0.05 in |
| Length L | 0.25 in |
| Material | 18-8 Stainless Steel |
| Max Head Diameter | 0.18 in |
| SKU | 4-40X.250_SH_TORX_188 |
| Screw Head Type | Cap |
| Thread Size | 4-40 |
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Ideal Fasteners |
| Display Name | 4-40X.250_SH_TORX_188 |
| Drive Type | TORX® |
| End Type | Standard |
| Finish | Passivated |
| Head Diameter | 4.47 mm |
| Head Height | 2.74 mm |
| Key Engagement | 1.27 mm |
| Length L | 6.35 mm |
| Material | 18-8 Stainless Steel |
| Max Head Diameter | 4.57 mm |
| SKU | 4-40X.250_SH_TORX_188 |
| Screw Head Type | Cap |
| Thread Size | 4-40 |