Shop Online > Fasteners > Screws > Button Head
4-40X.200_BH_316_2A_DFARS - 4-40 Hex Socket Button Screw
0.2 Inch Hex Socket Button screws manufactured from 316 Stainless Steel with 4-40 thread.
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Ideal Fasteners |
| Display Name | 4-40X.200_BH_316_2A_DFARS |
| Drive Type | Hex Socket |
| End Type | Standard |
| Finish | Passivated |
| Length | 0.2 in |
| Material | 316 Stainless Steel |
| SKU | 4-40X.200_BH_316_2A_DFARS |
| Screw Head Type | Button |
| Screw Options | Thread Fit - 2A, Compliance - DFARS 225.252-7009 |
| Thread Size | 4-40 |
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Ideal Fasteners |
| Display Name | 4-40X.200_BH_316_2A_DFARS |
| Drive Type | Hex Socket |
| End Type | Standard |
| Finish | Passivated |
| Length | 5.08 mm |
| Material | 316 Stainless Steel |
| SKU | 4-40X.200_BH_316_2A_DFARS |
| Screw Head Type | Button |
| Screw Options | Thread Fit - 2A, Compliance - DFARS 225.252-7009 |
| Thread Size | 4-40 |