0.1875 Inch Pin Socket Flat screws manufactured from 18-8 Stainless Steel with 4-40 thread.
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Ideal Fasteners |
| Display Name | 4-40X.1875_FH_TXP_188 |
| Drive Type | Pin Socket |
| End Type | Standard |
| Finish | Passivated |
| Head Diameter | 0.218 in |
| Head Height | 0.083 in |
| Key Engagement | 0.032 in |
| Length | 0.1875 in |
| Material | 18-8 Stainless Steel |
| Max Slot Depth | 0.039 in |
| SKU | 4-40X.1875_FH_TXP_188 |
| Screw Head Type | Flat |
| Thread Size | 4-40 |
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Ideal Fasteners |
| Display Name | 4-40X.1875_FH_TXP_188 |
| Drive Type | Pin Socket |
| End Type | Standard |
| Finish | Passivated |
| Head Diameter | 5.54 mm |
| Head Height | 2.11 mm |
| Key Engagement | 0.81 mm |
| Length | 4.76 mm |
| Material | 18-8 Stainless Steel |
| Max Slot Depth | 0.99 mm |
| SKU | 4-40X.1875_FH_TXP_188 |
| Screw Head Type | Flat |
| Thread Size | 4-40 |