Shop Online > Fasteners > Standoffs > Self-locating > Male Female
3894HN - Hexagon Nylon Male-Female Self-Locating Standoff
Hexagon Nylon male-female self-locating standoff manufactured with a 0.625 Inch outside diameter and 8-32 threads.
| Label | Value |
|---|---|
| A | 0.4375 in |
| B | 0.375 in |
| Body Texture | Plain |
| Brand | Accurate Screw |
| C | 0.234 in |
| Display Name | 3894HN |
| Finish | None |
| Length E | 0.275 in |
| Length L | 0.25 in |
| Material | Nylon |
| Max L | 3 in |
| Measurement Units | Standard |
| Model Number | 3894 |
| Outside Diameter | 0.625 in |
| Shape | Hexagon |
| Standoff Option | Self-locating - One End |
| Thread Size | 8-32 |
| Thread Type | Male, Female |
| Label | Value |
|---|---|
| A | 11.11 mm |
| B | 9.53 mm |
| Body Texture | Plain |
| Brand | Accurate Screw |
| C | 5.94 mm |
| Display Name | 3894HN |
| Finish | None |
| Length E | 6.99 mm |
| Length L | 6.35 mm |
| Material | Nylon |
| Max L | 76.2 mm |
| Measurement Units | Standard |
| Model Number | 3894 |
| Outside Diameter | 15.88 mm |
| Shape | Hexagon |
| Standoff Option | Self-locating - One End |
| Thread Size | 8-32 |
| Thread Type | Male, Female |