3530A-C-348-AL - Standard Aluminum Smooth Shank Swage Mount Standoff
Unit System
Specs (in standard)
Label Value
Brand RAF
Counterbore 0.108 in
Display Name 3530A-C-348-AL
Face Texture Smooth
Finish None
Length L 0.0938 in
Material Aluminum
Measurement Units Standard
Outside Diameter 0.1875 in
Shank Length 0.135 in
Shank Outside Diameter 0.139 in
Shank Texture Smooth
Shape Hexagon
Standoff Option Standard
Swage Tooling (Punch / Anvil) P-3 / AH-48
Thread Size 3-48
Specs (in metric)
Label Value
Brand RAF
Counterbore 2.74 mm
Display Name 3530A-C-348-AL
Face Texture Smooth
Finish None
Length L 2.38 mm
Material Aluminum
Measurement Units Standard
Outside Diameter 4.76 mm
Shank Length 3.43 mm
Shank Outside Diameter 3.53 mm