|
Inventory:
|
|
| Estimated Lead Time | |
|---|---|
Regular extension spring in Music Wire. This spring features an O.D. of 0.25 Inch and an initial tension of 0.36 Pound.
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Display Name | 309 |
| Ends | Full Loop |
| Finish | Zinc |
| Initial Tension | 0.36 lb |
| Length | 3.25 in |
| Material | Music Wire |
| Outside Diameter | 0.25 in |
| Part Type | Standard |
| Rate | 0.44 lbs/in |
| SKU | 309CS |
| Sugg Max Deflection | 6.4 in |
| Sugg Max Load | 3.1 lbf |
| Wire Diameter | 0.025 in |
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Display Name | 309 |
| Ends | Full Loop |
| Finish | Zinc |
| Initial Tension | 0.16 kg |
| Length | 82.55 mm |
| Material | Music Wire |
| Outside Diameter | 6.35 mm |
| Part Type | Standard |
| Rate | 0.08 N/mm |
| SKU | 309CS |
| Sugg Max Deflection | 162.56 mm |
| Sugg Max Load | 13.79 N |
| Wire Diameter | 0.64 mm |