0.3125 Inch 6-Spline Cap screws manufactured from 18-8 Stainless Steel with 3-56 thread.
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Ideal Fasteners |
| Broach | 0.08 in |
| Display Name | 3-56X.3125_SH_188_SPL |
| Drive Type | 6-Spline |
| End Type | Standard |
| Finish | Passivated |
| Head Diameter | 0.154 in |
| Head Height | 0.095 in |
| Key Engagement | 0.044 in |
| Length L | 0.3125 in |
| Material | 18-8 Stainless Steel |
| Max Head Diameter | 0.161 in |
| Max Slot Width | 0.082 in |
| SKU | 3-56X.3125_SH_188_SPL |
| Screw Head Type | Cap |
| Thread Size | 3-56 |
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Ideal Fasteners |
| Broach | 2.03 mm |
| Display Name | 3-56X.3125_SH_188_SPL |
| Drive Type | 6-Spline |
| End Type | Standard |
| Finish | Passivated |
| Head Diameter | 3.91 mm |
| Head Height | 2.41 mm |
| Key Engagement | 1.12 mm |
| Length L | 7.94 mm |
| Material | 18-8 Stainless Steel |
| Max Head Diameter | 4.09 mm |
| Max Slot Width | 2.08 mm |
| SKU | 3-56X.3125_SH_188_SPL |
| Screw Head Type | Cap |
| Thread Size | 3-56 |