0.75 Inch TORX® Flat screws manufactured from 18-8 Stainless Steel with 1/4-20 thread.
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Ideal Fasteners |
| Display Name | .250-20X.750_FH_TORX_188 |
| Drive Type | TORX® |
| End Type | Standard |
| Finish | Passivated |
| Head Diameter | 0.48 in |
| Head Height | 0.161 in |
| Key Engagement | 0.065 in |
| Length | 0.75 in |
| Material | 18-8 Stainless Steel |
| SKU | .250-20X.750_FH_TORX_188 |
| Screw Head Type | Flat |
| Thread Size | 1/4-20 |
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Ideal Fasteners |
| Display Name | .250-20X.750_FH_TORX_188 |
| Drive Type | TORX® |
| End Type | Standard |
| Finish | Passivated |
| Head Diameter | 12.19 mm |
| Head Height | 4.09 mm |
| Key Engagement | 1.65 mm |
| Length | 19.05 mm |
| Material | 18-8 Stainless Steel |
| SKU | .250-20X.750_FH_TORX_188 |
| Screw Head Type | Flat |
| Thread Size | 1/4-20 |