|
Inventory:
|
|
| Estimated Lead Time | |
|---|---|
Regular extension spring in High Carbon Steel. This spring features an O.D. of 0.562 Inch and an initial tension of 4 Pound.
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Display Name | 213 |
| Ends | Full Loop |
| Finish | Zinc |
| Initial Tension | 4 lb |
| Length | 6 in |
| Material | High Carbon Steel |
| Outside Diameter | 0.562 in |
| Part Type | Standard |
| Rate | 4.6 lbs/in |
| SKU | 213CS |
| Sugg Max Deflection | 3.8 in |
| Sugg Max Load | 22 lbf |
| Wire Diameter | 0.072 in |
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Display Name | 213 |
| Ends | Full Loop |
| Finish | Zinc |
| Initial Tension | 1.81 kg |
| Length | 152.4 mm |
| Material | High Carbon Steel |
| Outside Diameter | 14.27 mm |
| Part Type | Standard |
| Rate | 0.81 N/mm |
| SKU | 213CS |
| Sugg Max Deflection | 96.52 mm |
| Sugg Max Load | 97.86 N |
| Wire Diameter | 1.83 mm |