Shop Online > Fasteners > Washers & Bushings > Flat - Configurable
20fGS - Glass Silicone - G7 Flat Washer - 0.9 Inch OD, 0.063 Inch ID
Glass Silicone - G7 flat washer manufactured to a range of thicknesses. This model has an 0.9 Inch outside diameter and an 0.063 INCH inside diameter.
| Label | Value |
|---|---|
| A | 0.9 in |
| B | 0.063 in |
| Brand | Accurate Screw |
| C | 0.01 in |
| Display Name | 20fGS |
| Finish | None |
| Material | Glass Silicone - G7 |
| Max C | 0.5 in |
| Measurement Units | Standard |
| Model Number | 20f |
| SKU | 20fGS |
| Screw Size |
| Label | Value |
|---|---|
| A | 22.86 mm |
| B | 1.6 mm |
| Brand | Accurate Screw |
| C | 0.25 mm |
| Display Name | 20fGS |
| Finish | None |
| Material | Glass Silicone - G7 |
| Max C | 12.7 mm |
| Measurement Units | Standard |
| Model Number | 20f |
| SKU | 20fGS |
| Screw Size |