|
Inventory:
|
|
| Estimated Lead Time | |
|---|---|
Regular extension spring in High Carbon Steel. This spring features an O.D. of 0.5 Inch and an initial tension of 9 Pound.
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Display Name | 198 |
| Ends | Machine Hook |
| Finish | Zinc |
| Initial Tension | 9 lb |
| Length | 6 in |
| Material | High Carbon Steel |
| Outside Diameter | 0.5 in |
| Part Type | Standard |
| Rate | 12 lbs/in |
| SKU | 198CS |
| Sugg Max Deflection | 2.2 in |
| Sugg Max Load | 35 lbf |
| Wire Diameter | 0.08 in |
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Display Name | 198 |
| Ends | Machine Hook |
| Finish | Zinc |
| Initial Tension | 4.08 kg |
| Length | 152.4 mm |
| Material | High Carbon Steel |
| Outside Diameter | 12.7 mm |
| Part Type | Standard |
| Rate | 2.1 N/mm |
| SKU | 198CS |
| Sugg Max Deflection | 55.88 mm |
| Sugg Max Load | 155.68 N |
| Wire Diameter | 2.03 mm |