|
Inventory:
|
|
| Estimated Lead Time | |
|---|---|
Regular extension spring in High Carbon Steel. This spring features an O.D. of 0.375 Inch and an initial tension of 2 Pound.
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Display Name | 191 |
| Ends | Machine Hook |
| Finish | Zinc |
| Initial Tension | 2 lb |
| Length | 6.5 in |
| Material | High Carbon Steel |
| Outside Diameter | 0.375 in |
| Part Type | Standard |
| Rate | 1.6 lbs/in |
| SKU | 191CS |
| Sugg Max Deflection | 5.3 in |
| Sugg Max Load | 10 lbf |
| Wire Diameter | 0.047 in |
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Display Name | 191 |
| Ends | Machine Hook |
| Finish | Zinc |
| Initial Tension | 0.91 kg |
| Length | 165.1 mm |
| Material | High Carbon Steel |
| Outside Diameter | 9.53 mm |
| Part Type | Standard |
| Rate | 0.28 N/mm |
| SKU | 191CS |
| Sugg Max Deflection | 134.62 mm |
| Sugg Max Load | 44.48 N |
| Wire Diameter | 1.19 mm |