|
Inventory:
|
|
| Estimated Lead Time | |
|---|---|
Regular extension spring in High Carbon Steel. This spring features an O.D. of 0.593 Inch and an initial tension of 2 Pound.
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Display Name | 12545 |
| Ends | Machine Hook |
| Finish | Zinc |
| Initial Tension | 2 lb |
| Length | 1.81 in |
| Material | High Carbon Steel |
| Outside Diameter | 0.593 in |
| Part Type | Standard |
| Rate | 8.1 lbs/in |
| SKU | 12545CS |
| Sugg Max Deflection | 1.5 in |
| Sugg Max Load | 14 lbf |
| Wire Diameter | 0.0625 in |
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Display Name | 12545 |
| Ends | Machine Hook |
| Finish | Zinc |
| Initial Tension | 0.91 kg |
| Length | 45.97 mm |
| Material | High Carbon Steel |
| Outside Diameter | 15.06 mm |
| Part Type | Standard |
| Rate | 1.42 N/mm |
| SKU | 12545CS |
| Sugg Max Deflection | 38.1 mm |
| Sugg Max Load | 62.27 N |
| Wire Diameter | 1.59 mm |