|
Inventory:
|
|
| Estimated Lead Time | |
|---|---|
Regular extension spring in Spring Steel. This spring features an O.D. of 0.593 Inch and an initial tension of 4 Pound.
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Display Name | 12371 |
| Ends | Machine Hook |
| Finish | Zinc |
| Initial Tension | 4 lb |
| Length | 3.75 in |
| Material | Spring Steel |
| Outside Diameter | 0.593 in |
| Part Type | Standard |
| Rate | 6.8 lbs/in |
| SKU | 12371CS |
| Sugg Max Deflection | 2.5 in |
| Sugg Max Load | 21 lbf |
| Wire Diameter | 0.073 in |
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Display Name | 12371 |
| Ends | Machine Hook |
| Finish | Zinc |
| Initial Tension | 1.81 kg |
| Length | 95.25 mm |
| Material | Spring Steel |
| Outside Diameter | 15.06 mm |
| Part Type | Standard |
| Rate | 1.19 N/mm |
| SKU | 12371CS |
| Sugg Max Deflection | 63.5 mm |
| Sugg Max Load | 93.41 N |
| Wire Diameter | 1.85 mm |