|
Inventory:
|
|
| Estimated Lead Time | |
|---|---|
Regular extension spring in Spring Steel. This spring features an O.D. of 0.765 Inch and an initial tension of 3 Pound.
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Display Name | 12362 |
| Ends | Machine Hook |
| Finish | None |
| Initial Tension | 3 lb |
| Length | 2.47 in |
| Material | Spring Steel |
| Outside Diameter | 0.765 in |
| Part Type | Standard |
| Rate | 8.4 lbs/in |
| SKU | 12362CS |
| Sugg Max Deflection | 2 in |
| Sugg Max Load | 20 lbf |
| Wire Diameter | 0.079 in |
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Display Name | 12362 |
| Ends | Machine Hook |
| Finish | None |
| Initial Tension | 1.36 kg |
| Length | 62.74 mm |
| Material | Spring Steel |
| Outside Diameter | 19.43 mm |
| Part Type | Standard |
| Rate | 1.47 N/mm |
| SKU | 12362CS |
| Sugg Max Deflection | 50.8 mm |
| Sugg Max Load | 88.96 N |
| Wire Diameter | 2.01 mm |