Nylon hex nut manufactured with 1/2-13 threads. Hex size is 0.75 Inch and thickness is 0.43 Inch.
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Accurate Screw |
| Display Name | 113818N |
| F | 0.75 in |
| Finish | None |
| G | 0.86 in |
| H | 0.43 in |
| Material | Nylon |
| Model Number | 113818 |
| Nut Type | Hex |
| Thread Size | 1/2-13 |
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Accurate Screw |
| Display Name | 113818N |
| F | 19.05 mm |
| Finish | None |
| G | 21.84 mm |
| H | 10.92 mm |
| Material | Nylon |
| Model Number | 113818 |
| Nut Type | Hex |
| Thread Size | 1/2-13 |