Nylon hex nut manufactured with 4-40 threads. Hex size is 0.25 Inch and thickness is 0.1 Inch.
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Accurate Screw |
| Display Name | 113798N |
| F | 0.25 in |
| Finish | None |
| G | 0.275 in |
| H | 0.1 in |
| Material | Nylon |
| Model Number | 113798 |
| Nut Type | Hex |
| Thread Size | 4-40 |
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Accurate Screw |
| Display Name | 113798N |
| F | 6.35 mm |
| Finish | None |
| G | 6.99 mm |
| H | 2.54 mm |
| Material | Nylon |
| Model Number | 113798 |
| Nut Type | Hex |
| Thread Size | 4-40 |