0.375 Inch TORX® Flat screws manufactured from Steel with 10-24 thread.
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Ideal Fasteners |
| Display Name | 10-24X.375_FH_TX_AL_100_BO |
| Drive Type | TORX® |
| End Type | Standard |
| Finish | Black Oxide |
| Head Diameter | 0.333 in |
| Head Height | 0.083 in |
| Key Engagement | 0.055 in |
| Length | 0.375 in |
| Material | Steel |
| SKU | 10-24X.375_FH_TX_AL_100_BO |
| Screw Head Type | Flat |
| Screw Options | 100° Flat Head |
| Thread Size | 10-24 |
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Ideal Fasteners |
| Display Name | 10-24X.375_FH_TX_AL_100_BO |
| Drive Type | TORX® |
| End Type | Standard |
| Finish | Black Oxide |
| Head Diameter | 8.46 mm |
| Head Height | 2.11 mm |
| Key Engagement | 1.4 mm |
| Length | 9.53 mm |
| Material | Steel |
| SKU | 10-24X.375_FH_TX_AL_100_BO |
| Screw Head Type | Flat |
| Screw Options | 100° Flat Head |
| Thread Size | 10-24 |