0.375 Inch Phillips Flat screws manufactured from 18-8 Stainless Steel with 10-24 thread.
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Ideal Fasteners |
| Display Name | 10-24X.375_FH_PHLLPS_188 |
| Drive Type | Phillips |
| End Type | Standard |
| Finish | Passivated |
| Head Diameter | 0.333 in |
| Head Height | 0.116 in |
| Key Engagement | 0.102 in |
| Length | 0.375 in |
| Material | 18-8 Stainless Steel |
| Max Head Diameter | 0.362 in |
| Max Slot Depth | 0.125 in |
| SKU | 10-24X.375_FH_PHLLPS_188 |
| Screw Head Type | Flat |
| Thread Size | 10-24 |
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Ideal Fasteners |
| Display Name | 10-24X.375_FH_PHLLPS_188 |
| Drive Type | Phillips |
| End Type | Standard |
| Finish | Passivated |
| Head Diameter | 8.46 mm |
| Head Height | 2.95 mm |
| Key Engagement | 2.59 mm |
| Length | 9.53 mm |
| Material | 18-8 Stainless Steel |
| Max Head Diameter | 9.19 mm |
| Max Slot Depth | 3.18 mm |
| SKU | 10-24X.375_FH_PHLLPS_188 |
| Screw Head Type | Flat |
| Thread Size | 10-24 |