0.125 Inch TORX® Flat screws manufactured from 18-8 Stainless Steel with 1-72 thread.
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Ideal Fasteners |
| Display Name | 1-72X.125_FH_TORX_188 |
| Drive Type | TORX® |
| End Type | Standard |
| Finish | Passivated |
| Head Diameter | 0.123 in |
| Head Height | 0.023 in |
| Key Engagement | 0.025 in |
| Length | 0.125 in |
| Material | 18-8 Stainless Steel |
| Max Head Height | 0.031 in |
| SKU | 1-72X.125_FH_TORX_188 |
| Screw Head Type | Flat |
| Thread Size | 1-72 |
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Ideal Fasteners |
| Display Name | 1-72X.125_FH_TORX_188 |
| Drive Type | TORX® |
| End Type | Standard |
| Finish | Passivated |
| Head Diameter | 3.12 mm |
| Head Height | 0.58 mm |
| Key Engagement | 0.64 mm |
| Length | 3.18 mm |
| Material | 18-8 Stainless Steel |
| Max Head Height | 0.79 mm |
| SKU | 1-72X.125_FH_TORX_188 |
| Screw Head Type | Flat |
| Thread Size | 1-72 |