|
Inventory:
|
|
| Estimated Lead Time | |
|---|---|
Regular extension spring in High Carbon Steel. This spring features an O.D. of 0.734 Inch and an initial tension of 13 Pound.
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Display Name | 316 |
| Ends | Machine Hook |
| Finish | Zinc |
| Initial Tension | 13 lb |
| Length | 2 in |
| Material | High Carbon Steel |
| Outside Diameter | 0.734 in |
| Part Type | Standard |
| Rate | 88 lbs/in |
| SKU | 0316CS |
| Sugg Max Deflection | 0.43 in |
| Sugg Max Load | 50 lbf |
| Wire Diameter | 0.105 in |
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Display Name | 316 |
| Ends | Machine Hook |
| Finish | Zinc |
| Initial Tension | 5.9 kg |
| Length | 50.8 mm |
| Material | High Carbon Steel |
| Outside Diameter | 18.64 mm |
| Part Type | Standard |
| Rate | 15.41 N/mm |
| SKU | 0316CS |
| Sugg Max Deflection | 10.92 mm |
| Sugg Max Load | 222.4 N |
| Wire Diameter | 2.67 mm |