|
Inventory:
|
|
| Estimated Lead Time | |
|---|---|
1 Inch die spring with Red Powder Coat designed for Heavy duty with a 0.375 INCH hole size.
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Display Name | D-95104 |
| Duty Load | Heavy |
| Finish | Powder Coat |
| Finish Color | Red |
| Free Length | 1 in |
| Hole Size | 0.375 in |
| Load @ 1/10 In. Def | 11.8 lbs/in |
| Load At Max Deflection | 35.4 lbf |
| Material | Chrome Silicon |
| Max Deflection | 0.3 in |
| Measurement Units | Standard |
| Rod Size | 0.188 in |
| SKU | D-95104CS |
| Wire Diameter | 0.062 in |
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Display Name | D-95104 |
| Duty Load | Heavy |
| Finish | Powder Coat |
| Finish Color | Red |
| Free Length | 25.4 mm |
| Hole Size | 9.53 mm |
| Load @ 1/10 In. Def | 52.49 N/mm |
| Load At Max Deflection | 157.46 N |
| Material | Chrome Silicon |
| Max Deflection | 7.62 mm |
| Measurement Units | Standard |
| Rod Size | 4.78 mm |
| SKU | D-95104CS |
| Wire Diameter | 1.57 mm |