36 Inch Oil Tempered die spring
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Display Name | D-129 |
| Finish | None |
| Free Length | 36 in |
| Hole Diameter | 1.25 in |
| Material | Oil Tempered |
| Measurement Units | Standard |
| Rod Diameter | 0.625 in |
| SKU | D-129CS |
| Solid Load | 675 lb |
| Wire Diameter | 0.281 in x 0.156 in |
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Display Name | D-129 |
| Finish | None |
| Free Length | 914.4 mm |
| Hole Diameter | 31.75 mm |
| Material | Oil Tempered |
| Measurement Units | Standard |
| Rod Diameter | 15.88 mm |
| SKU | D-129CS |
| Solid Load | 306.12 kg |
| Wire Diameter | 7.14 mm x 3.96 mm |