UM75X2-1/2CS - 95A Urethane Spring - 2.5 Inch Long, 0.75 Inch I.D., 1.5 Inch O.D.
Inventory:
Estimated Lead Time
95A urethane spring manufactured with an inside diameter of 0.75 Inch, outside diameter of 1.5 Inch and cut to a length of 2.5 Inch.
Unit System
Specs (in standard)
Label Value
Brand Century Spring
Display Name UM75X2-1/2
Durometer 95A
Finish None
Free Length 2.5 in
Inside Diameter 0.75 in
Material Urethane
Measurement Units Standard
Outside Diameter 1.5 in
SKU UM75X2-1/2CS
Specs (in metric)
Label Value
Brand Century Spring
Display Name UM75X2-1/2
Durometer 95A
Finish None
Free Length 63.5 mm
Inside Diameter 19.05 mm
Material Urethane
Measurement Units Standard
Outside Diameter 38.1 mm