UH125X2-3/4CS - 95A Urethane Spring - 2.75 Inch Long, 1.25 Inch I.D., 2.5 Inch O.D.
Inventory:
Estimated Lead Time
95A urethane spring manufactured with an inside diameter of 1.25 Inch, outside diameter of 2.5 Inch and cut to a length of 2.75 Inch.
Unit System
Specs (in standard)
Label Value
Brand Century Spring
Display Name UH125X2-3/4
Durometer 95A
Finish None
Free Length 2.75 in
Inside Diameter 1.25 in
Material Urethane
Measurement Units Standard
Outside Diameter 2.5 in
SKU UH125X2-3/4CS
Specs (in metric)
Label Value
Brand Century Spring
Display Name UH125X2-3/4
Durometer 95A
Finish None
Free Length 69.85 mm
Inside Diameter 31.75 mm
Material Urethane
Measurement Units Standard
Outside Diameter 63.5 mm