U10001175060CS - 70A Urethane Spring - 11.75 Inch Long, 0.99 Inch I.D., 1.75 Inch O.D.
Inventory:
Estimated Lead Time
70A urethane spring manufactured with an inside diameter of 0.99 Inch, outside diameter of 1.75 Inch and cut to a length of 11.75 Inch.
Unit System
Specs (in standard)
Label Value
Brand Century Spring
Display Name U10001175060
Durometer 70A
Finish None
Free Length 11.75 in
Inside Diameter 0.99 in
Material Urethane
Measurement Units Standard
Outside Diameter 1.75 in
SKU U10001175060CS
Specs (in metric)
Label Value
Brand Century Spring
Display Name U10001175060
Durometer 70A
Finish None
Free Length 298.45 mm
Inside Diameter 25.15 mm
Material Urethane
Measurement Units Standard
Outside Diameter 44.45 mm