U08751150090CS - 90A Urethane Spring - 11.5 Inch Long, 0.87 Inch I.D., 1.63 Inch O.D.
Inventory:
Estimated Lead Time
90A urethane spring manufactured with an inside diameter of 0.87 Inch, outside diameter of 1.63 Inch and cut to a length of 11.5 Inch.
Unit System
Specs (in standard)
Label Value
Brand Century Spring
Display Name U08751150090
Durometer 90A
Finish None
Free Length 11.5 in
Inside Diameter 0.87 in
Material Urethane
Measurement Units Standard
Outside Diameter 1.63 in
SKU U08751150090CS
Specs (in metric)
Label Value
Brand Century Spring
Display Name U08751150090
Durometer 90A
Finish None
Free Length 292.1 mm
Inside Diameter 22.1 mm
Material Urethane
Measurement Units Standard
Outside Diameter 41.4 mm