U0625275060CS - 70A Urethane Spring - 2.75 Inch Long, 0.6 Inch I.D., 1.13 Inch O.D.
Inventory:
Estimated Lead Time
70A urethane spring manufactured with an inside diameter of 0.6 Inch, outside diameter of 1.13 Inch and cut to a length of 2.75 Inch.
Brand Century Spring
Display Name U0625275060
Durometer 70A
Finish None
Free Length 2.75 in
Inside Diameter 0.6 in
Material Urethane
Measurement Units Standard
Outside Diameter 1.13 in
SKU U0625275060CS
Brand Century Spring
Display Name U0625275060
Durometer 70A
Finish None
Free Length 69.85 mm
Inside Diameter 15.24 mm
Material Urethane
Measurement Units Standard
Outside Diameter 28.7 mm