U0500525080CS - 80A Urethane Spring - 5.25 Inch Long, 0.48 Inch I.D., 1 Inch O.D.
Inventory:
Estimated Lead Time
80A urethane spring manufactured with an inside diameter of 0.48 Inch, outside diameter of 1 Inch and cut to a length of 5.25 Inch.
Brand Century Spring
Display Name U0500525080
Durometer 80A
Finish None
Free Length 5.25 in
Inside Diameter 0.48 in
Material Urethane
Measurement Units Standard
Outside Diameter 1 in
SKU U0500525080CS
Brand Century Spring
Display Name U0500525080
Durometer 80A
Finish None
Free Length 133.35 mm
Inside Diameter 12.19 mm
Material Urethane
Measurement Units Standard
Outside Diameter 25.4 mm