U0312825060CS - 70A Urethane Spring - 8.25 Inch Long, 0.3 Inch I.D., 0.81 Inch O.D.
Inventory:
Estimated Lead Time
70A urethane spring manufactured with an inside diameter of 0.3 Inch, outside diameter of 0.81 Inch and cut to a length of 8.25 Inch.
Unit System
Specs (in standard)
Label Value
Brand Century Spring
Display Name U0312825060
Durometer 70A
Finish None
Free Length 8.25 in
Inside Diameter 0.3 in
Material Urethane
Measurement Units Standard
Outside Diameter 0.81 in
SKU U0312825060CS
Specs (in metric)
Label Value
Brand Century Spring
Display Name U0312825060
Durometer 70A
Finish None
Free Length 209.55 mm
Inside Diameter 7.62 mm
Material Urethane
Measurement Units Standard
Outside Diameter 20.57 mm