U0250425090CS - 90A Urethane Spring - 4.25 Inch Long, 0.23 Inch I.D., 0.75 Inch O.D.
Inventory:
Estimated Lead Time
90A urethane spring manufactured with an inside diameter of 0.23 Inch, outside diameter of 0.75 Inch and cut to a length of 4.25 Inch.
Unit System
Specs (in standard)
Label Value
Brand Century Spring
Display Name U0250425090
Durometer 90A
Finish None
Free Length 4.25 in
Inside Diameter 0.23 in
Material Urethane
Measurement Units Standard
Outside Diameter 0.75 in
SKU U0250425090CS
Specs (in metric)
Label Value
Brand Century Spring
Display Name U0250425090
Durometer 90A
Finish None
Free Length 107.95 mm
Inside Diameter 5.84 mm
Material Urethane
Measurement Units Standard
Outside Diameter 19.05 mm