DJ-14X30YCS - 30 Millimeter Extra Light Duty Metric Die Spring
Inventory:
Estimated Lead Time
Unit System
Specs (in standard)
Label Value
Brand Century Spring
Deflection 1 0.5906 in
Deflection 2 0.5315 in
Deflection 3 0.4724 in
Display Name DJ-14X30Y
Duty Load Extra Light
Finish Powder Coat
Finish Color Yellow
Free Length 1.1811 in
Hole Size 0.5512 in
Load 1 39.6808 lbf
Load 2 35.2743 lbf
Material Chrome Alloy
Measurement Units Metric
Rate 67.3901 lbs/in
Rod Size 0.2756 in
SKU DJ-14X30YCS
Specs (in metric)
Label Value
Brand Century Spring
Deflection 1 15 mm
Deflection 2 13.5 mm
Deflection 3 12 mm
Display Name DJ-14X30Y
Duty Load Extra Light
Finish Powder Coat
Finish Color Yellow
Free Length 30 mm
Hole Size 14 mm
Load 1 176.5 N
Load 2 156.9 N
Material Chrome Alloy
Measurement Units Metric
Rate 11.8 N/mm
Rod Size 7 mm