|
Inventory:
|
|
| Estimated Lead Time | |
|---|---|
1.5 Inch die spring with Red Powder Coat designed for Heavy duty with a 0.625 INCH hole size.
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Display Name | D-95306 |
| Duty Load | Heavy |
| Finish | Powder Coat |
| Finish Color | Red |
| Free Length | 1.5 in |
| Hole Size | 0.625 in |
| Load @ 1/10 In. Def | 28.5 lbs/in |
| Load At Max Deflection | 128.25 lbf |
| Material | Chrome Silicon |
| Max Deflection | 0.45 in |
| Measurement Units | Standard |
| Rod Size | 0.344 in |
| SKU | D-95306CS |
| Wire Diameter | 0.109 in |
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Display Name | D-95306 |
| Duty Load | Heavy |
| Finish | Powder Coat |
| Finish Color | Red |
| Free Length | 38.1 mm |
| Hole Size | 15.88 mm |
| Load @ 1/10 In. Def | 126.77 N/mm |
| Load At Max Deflection | 570.46 N |
| Material | Chrome Silicon |
| Max Deflection | 11.43 mm |
| Measurement Units | Standard |
| Rod Size | 8.74 mm |
| SKU | D-95306CS |
| Wire Diameter | 2.77 mm |