|
Inventory:
|
|
| Estimated Lead Time | |
|---|---|
2.5 Inch die spring with Red Powder Coat designed for Heavy duty with a 0.375 INCH hole size.
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Display Name | D-95110 |
| Duty Load | Heavy |
| Finish | Powder Coat |
| Finish Color | Red |
| Free Length | 2.5 in |
| Hole Size | 0.375 in |
| Load @ 1/10 In. Def | 4.38 lbs/in |
| Load At Max Deflection | 32.85 lbf |
| Material | Chrome Silicon |
| Max Deflection | 0.75 in |
| Measurement Units | Standard |
| Rod Size | 0.188 in |
| SKU | D-95110CS |
| Wire Diameter | 0.062 in |
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Display Name | D-95110 |
| Duty Load | Heavy |
| Finish | Powder Coat |
| Finish Color | Red |
| Free Length | 63.5 mm |
| Hole Size | 9.53 mm |
| Load @ 1/10 In. Def | 19.48 N/mm |
| Load At Max Deflection | 146.12 N |
| Material | Chrome Silicon |
| Max Deflection | 19.05 mm |
| Measurement Units | Standard |
| Rod Size | 4.78 mm |
| SKU | D-95110CS |
| Wire Diameter | 1.57 mm |