|
Inventory:
|
|
| Estimated Lead Time | |
|---|---|
1 Inch die spring with Blue Powder Coat designed for Medium duty with a 0.625 INCH hole size.
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Display Name | D-94304 |
| Duty Load | Medium |
| Finish | Powder Coat |
| Finish Color | Blue |
| Free Length | 1 in |
| Hole Size | 0.625 in |
| Load @ 1/10 In. Def | 18.2 lbs/in |
| Load At Max Deflection | 67.34 lbf |
| Material | Chrome Silicon |
| Max Deflection | 0.37 in |
| Measurement Units | Standard |
| Rod Size | 0.344 in |
| SKU | D-94304CS |
| Wire Diameter | 0.088 in |
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Display Name | D-94304 |
| Duty Load | Medium |
| Finish | Powder Coat |
| Finish Color | Blue |
| Free Length | 25.4 mm |
| Hole Size | 15.88 mm |
| Load @ 1/10 In. Def | 80.95 N/mm |
| Load At Max Deflection | 299.53 N |
| Material | Chrome Silicon |
| Max Deflection | 9.4 mm |
| Measurement Units | Standard |
| Rod Size | 8.74 mm |
| SKU | D-94304CS |
| Wire Diameter | 2.24 mm |