|
Inventory:
|
|
| Estimated Lead Time | |
|---|---|
1.25 Inch die spring with Blue Powder Coat designed for Medium duty with a 0.5 INCH hole size.
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Display Name | D-94205 |
| Duty Load | Medium |
| Finish | Powder Coat |
| Finish Color | Blue |
| Free Length | 1.25 in |
| Hole Size | 0.5 in |
| Load @ 1/10 In. Def | 9.65 lbs/in |
| Load At Max Deflection | 44.4 lbf |
| Material | Chrome Silicon |
| Max Deflection | 0.46 in |
| Measurement Units | Standard |
| Rod Size | 0.281 in |
| SKU | D-94205CS |
| Wire Diameter | 0.073 in |
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Display Name | D-94205 |
| Duty Load | Medium |
| Finish | Powder Coat |
| Finish Color | Blue |
| Free Length | 31.75 mm |
| Hole Size | 12.7 mm |
| Load @ 1/10 In. Def | 42.92 N/mm |
| Load At Max Deflection | 197.49 N |
| Material | Chrome Silicon |
| Max Deflection | 11.68 mm |
| Measurement Units | Standard |
| Rod Size | 7.14 mm |
| SKU | D-94205CS |
| Wire Diameter | 1.85 mm |