|
Inventory:
|
|
| Estimated Lead Time | |
|---|---|
1.5 Inch die spring with Blue Powder Coat designed for Medium duty with a 0.375 INCH hole size.
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Display Name | D-94106 |
| Duty Load | Medium |
| Finish | Powder Coat |
| Finish Color | Blue |
| Free Length | 1.5 in |
| Hole Size | 0.375 in |
| Load @ 1/10 In. Def | 4.39 lbs/in |
| Load At Max Deflection | 24.59 lbf |
| Material | Chrome Silicon |
| Max Deflection | 0.56 in |
| Measurement Units | Standard |
| Rod Size | 0.188 in |
| SKU | D-94106CS |
| Wire Diameter | 0.054 in |
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Display Name | D-94106 |
| Duty Load | Medium |
| Finish | Powder Coat |
| Finish Color | Blue |
| Free Length | 38.1 mm |
| Hole Size | 9.53 mm |
| Load @ 1/10 In. Def | 19.53 N/mm |
| Load At Max Deflection | 109.38 N |
| Material | Chrome Silicon |
| Max Deflection | 14.22 mm |
| Measurement Units | Standard |
| Rod Size | 4.78 mm |
| SKU | D-94106CS |
| Wire Diameter | 1.37 mm |