|
Inventory:
|
|
| Estimated Lead Time | |
|---|---|
2 Inch die spring with Green Powder Coat designed for Light duty with a 0.625 INCH hole size.
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Display Name | D-93308 |
| Duty Load | Light |
| Finish | Powder Coat |
| Finish Color | Green |
| Free Length | 2 in |
| Hole Size | 0.625 in |
| Load @ 1/10 In. Def | 4.33 lbs/in |
| Load At Max Deflection | 34.64 lbf |
| Material | Chrome Silicon |
| Max Deflection | 0.8 in |
| Measurement Units | Standard |
| Rod Size | 0.344 in |
| SKU | D-93308CS |
| Wire Diameter | 0.073 in |
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Display Name | D-93308 |
| Duty Load | Light |
| Finish | Powder Coat |
| Finish Color | Green |
| Free Length | 50.8 mm |
| Hole Size | 15.88 mm |
| Load @ 1/10 In. Def | 19.26 N/mm |
| Load At Max Deflection | 154.08 N |
| Material | Chrome Silicon |
| Max Deflection | 20.32 mm |
| Measurement Units | Standard |
| Rod Size | 8.74 mm |
| SKU | D-93308CS |
| Wire Diameter | 1.85 mm |