|
Inventory:
|
|
| Estimated Lead Time | |
|---|---|
1.25 Inch die spring with Green Powder Coat designed for Light duty with a 0.375 INCH hole size.
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Display Name | D-93105 |
| Duty Load | Light |
| Finish | Powder Coat |
| Finish Color | Green |
| Free Length | 1.25 in |
| Hole Size | 0.375 in |
| Load @ 1/10 In. Def | 4.96 lbs/in |
| Load At Max Deflection | 9.8 lbf |
| Material | Chrome Silicon |
| Max Deflection | 0.5 in |
| Measurement Units | Standard |
| Rod Size | 0.188 in |
| SKU | D-93105CS |
| Wire Diameter | 0.042 in |
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Display Name | D-93105 |
| Duty Load | Light |
| Finish | Powder Coat |
| Finish Color | Green |
| Free Length | 31.75 mm |
| Hole Size | 9.53 mm |
| Load @ 1/10 In. Def | 22.06 N/mm |
| Load At Max Deflection | 43.59 N |
| Material | Chrome Silicon |
| Max Deflection | 12.7 mm |
| Measurement Units | Standard |
| Rod Size | 4.78 mm |
| SKU | D-93105CS |
| Wire Diameter | 1.07 mm |