|
Inventory:
|
|
| Estimated Lead Time | |
|---|---|
1.5 Inch Chrome Silicon die spring
| Label | Value |
|---|---|
| Average Life Deflection Force | 75 lb |
| Brand | Century Spring |
| Deflection For Average Life | 0.37 in |
| Deflection For Long Life | 0.45 in |
| Display Name | D-9100621 |
| Duty Load | Medium |
| Finish | None |
| Finish Color | Blue |
| Free Length | 1.5 in |
| Hole Size | 0.625 in |
| Long Life Deflection Force | 90 lb |
| Material | Chrome Silicon |
| Maximum Deflection | 0.56 in |
| Maximum Deflection Force | 113 lb |
| Measurement Units | Standard |
| Rate | 201 lbs/in |
| Rod Size | 0.3428 in |
| SKU | D-9100621CS |
| Wire Diameter | 0.112 in x 0.086 in |
| Label | Value |
|---|---|
| Average Life Deflection Force | 34.01 kg |
| Brand | Century Spring |
| Deflection For Average Life | 9.4 mm |
| Deflection For Long Life | 11.43 mm |
| Display Name | D-9100621 |
| Duty Load | Medium |
| Finish | None |
| Finish Color | Blue |
| Free Length | 38.1 mm |
| Hole Size | 15.88 mm |
| Long Life Deflection Force | 40.82 kg |
| Material | Chrome Silicon |
| Maximum Deflection | 14.22 mm |
| Maximum Deflection Force | 51.25 kg |
| Measurement Units | Standard |
| Rate | 35.2 N/mm |
| Rod Size | 8.71 mm |
| SKU | D-9100621CS |
| Wire Diameter | 2.84 mm x 2.18 mm |